Biuro Mechanizmów Finansowych w Brukseli rozpoczęło konsultacje Niebieskiej Księgi (Blue Book), która określa kierunki inwestowania czwartej edycji Funduszy Norweskich i EOG w UE.
Czym jest Niebieska Księga
Niebieska Księga pokazuje:
- na co mogą zostać przeznaczone Fundusze Norweskie i EOG w ramach 15 obszarów programowych i 3 funduszy,
- kto będzie mógł skorzystać z Funduszy Norweskich i EOG.
Niebieska Księga jest dokumentem, który dotyczy wszystkich państw korzystających z Funduszy Norweskich i EOG, a nie tylko Polski.
Każdy kraj, w uzgodnieniu z Islandią, Liechtensteinem i Norwegią, wybierze z Niebieskiej Księgi obszary, które będzie wspierał.
Jak wziąć udział w konsultacjach
Żeby wziąć udział w konsultacjach, trzeba przejść do formularza konsultacyjnego.
Konsultacje trwają do 18 października 2024 roku. Są otwarte dla wszystkich zainteresowanych.
Biuro Mechanizmów Finansowych zastrzega, że:
- rozpatrywane będą uwagi zgłoszone tylko w języku angielskim,
- oczekuje jednego zestawu uwag od danego podmiotu,
- zamierza opublikować listę podmiotów biorących udział w konsultacjach oraz wyniki konsultacji.
Dlaczego warto wziąć udział w konsultacjach
Biorąc udział w konsultacjach, masz wpływ na to, jak będą wyglądać Fundusze Norweskie i EOG na lata 2021-2028.
Innymi słowy, dokładasz swoją cegiełkę do tego, by fundusze pomagały rozwiązywać aktualne problemy w państwach UE oraz uwalniać potencjał tych podmiotów, które z nich skorzystają (np. samorządów, firm, organizacji pozarządowych).
O Funduszach Norweskich i EOG 2021-2028
Islandia, Liechtenstein i Norwegia przeznaczyły 3,268 mld euro dla 15 krajów UE w ramach Funduszy Norweskich i EOG na lata 2021-2028. To pieniądze dla Bułgarii, Chorwacji, Czech, Cypru, Estonii, Węgier, Grecji, Łotwy, Litwy, Malty, Polski, Portugalii, Rumunii, Słowacji i Słowenii.
Polska ma być największym beneficjentem nowego rozdania Funduszy Norweskich i EOG. Kwota dla naszego kraju to prawie 924,9 mln euro.
Trzy państwa, które składają się na Fundusze Norweskie i EOG, są członkami EOG, ale nie są w UE. Korzystają ze wspólnego rynku UE, a w zamian przeznaczają pieniądze na rozwój 15 krajów.
12 września 2024 r. Komisja Europejska oraz Islandia, Liechtenstein i Norwegia podpisały umowę, na kolejną edycję Funduszy Norweskich i EOG na lata 2021-2028.
Trzy główne cele, na które trafią fundusze z nowego rozdania to:
- zielona transformacja Europy,
- demokracja, państwo prawa i prawa człowieka,
- włączenie społeczne i odporność.
Kolejne kroki
W najbliższych miesiącach Polska i pozostałe 14 krajów będą negocjować z Islandią, Liechtensteinem i Norwegią na co przeznaczą pieniądze i w ramach jakich programów.
Efektem tych negocjacji będą Memoranda of Understanding, które każdy z 15 państw podpisze z Islandią, Liechtensteinem i Norwegią.
W memorandach znajdą się zapisy dotyczące wdrażania Funduszy Norweskich i EOG w konkretnych krajach, w tym w Polsce.
Źródło informacji: https://www.eog.gov.pl/strony/aktualnosci/wypowiedz-sie-w-sprawie-nowego-rozdania-funduszy-norweskich-i-eog/