Województwo Podlaskie realizujące projekt CASPER współfinansowany z Programu Interreg Europa poznało doświadczenia regionu Basilicata we Włoszech dotyczące eksperymentu turystycznego opartego na zaangażowaniu lokalnej  społeczności.

Malownicza miejscowość Castelmezzano, położona w prowincji Potenza to mała górska wioska, licząca zaledwie 720 mieszkańców, od dziesięcioleci borykająca się z problemem malejącej liczby ludności. Przeprowadzono w niej innowacyjny eksperyment rozwoju turystyki opartej na społeczności, mający na celu stworzenie możliwości zatrudnienia dla lokalnej młodzieży.

Zapoczątkowanie turystyki opartej na społeczności

Starania wioski w kierunku rewitalizacji rozpoczęły się w 2000 roku, z naciskiem na wykorzystanie lokalnego potencjału i zasobów. Uznając potrzebę zrównoważonego rozwoju gospodarczego, Castelmezzano starało się przyciągnąć turystów wykorzystując swoje naturalne piękno i wyjątkową lokalizację. Kluczowym momentem w transformacji Castelmezzano była budowa w 2008 roku najdłuższej na świecie tyrolki, łączącej Pietrapertosę i Castelmezzano, znanej jako „Lot Anioła”,. Atrakcja ta sprawiła, że obszar ten stał się ważnym miejscem turystycznym. Projekt został początkowo sfinansowany z jednorazowej dotacji UE w wysokości 1 miliona euro w 2002 roku, co pokazuje, że znaczące zmiany mogą nastąpić bez ciągłych inwestycji zewnętrznych.

najdłuższa na świecie tyrolka, łącząca Pietrapertosę i Castelmezzano, znana „Lotem Anioła”

Sukces Lotu Anioła był ogromny, corocznie przyciąga rzesze turystów. Atrakcja obecnie zapewnia zatrudnienie 24 osobom, głównie młodym mieszkańcom i zainspirowała dalsze inwestycje w społeczność. Inicjatywa ta przyczyniła się do rozwoju kultury przedsiębiorczości, a mieszkańcy rozpoczęli świadczenie szeregu usług związanych z turystyką.

Model współpracy publiczno-prywatnej

Przedsięwzięcie to pokazuje siłę współpracy publiczno-prywatnej w rozwijaniu konkurencyjnego ekosystemu turystycznego. Synergia między inicjatywami publicznymi i prywatnymi przedsiębiorstwami zaowocowała wieloma atrakcjami, w tym szlakami turystycznymi, ściankami wspinaczkowymi i via ferratami. Ponadto, lokalni przedsiębiorcy otworzyli pensjonaty, restauracje i wypożyczalnie sprzętu.

Wspólne wysiłki w Castelmezzano wzmocniły odporność gospodarczą regionu. Wykorzystując lokalne zasoby i wspierając zaangażowanie społeczności, wioska poprawiła dobrobyt swoich mieszkańców. Projekt służy jako przekonujący przykład tego, jak strategiczny rozwój turystyki może prowadzić do zrównoważonego wzrostu i rewitalizacji społeczności.

Podsumowując, doświadczenie Castelmezzano oferuje cenny wgląd w korzyści płynące z turystyki opartej na społeczności, koncentrującej się na lokalnych mocnych stronach i wspierającej współpracę w małej wiosce.

Więcej o projekcie pisaliśmy:

31 sierpnia 2024 i 29 sierpnia 2023 r.

Zachęcamy do śledzenia stron poświęconych projektowi CASPER:

https://www.interregeurope.eu/casper

https://www.facebook.com/casper.interreghttps://strategia.wrotapodlasia.pl/pl/projekty-ue/w-realizacji/casper/

Rollup Projektu: