23 maja br., w ramach Europejskiego Tygodnia Zdrowia Psychicznego, w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej, odbędzie się konferencja „Podlaskie przeciw depresji”, podczas której przedstawiciele samorządów województwa podlaskiego podpiszą deklarację wspierania działań na rzecz przeciwdziałania depresji.
EUROPE DIRECT Podlaskie również będzie tam obecne. Zapewnimy stanowisko informacyjne oraz obecność dwóch konsultantów.

Wydarzenie organizowane jest przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce oraz Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce i współorganizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Partnerem konferencji jest Alians Przeciw Depresji. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Polskiej Prezydencji w Radzie UE.
Celem konferencji jest wspieranie działań na rzecz przeciwdziałania depresji, zwiększenie zrozumienia i wiedzy na temat zdrowia psychicznego w naszych społecznościach, szkołach, miejscach pracy i w domu, a także szerzenie idei tworzenia Aliansów Przeciw Depresji – sieci osób, instytucji i organizacji działających lokalnie, które poprzez efekt synergii skutecznie wspierają osoby doświadczające depresji i zapobiegają zachowaniom samobójczym. Wydarzenie skierowane jest do przedstawicieli samorządów, lekarzy pierwszego kontaktu, psychologów, dyrektorów szkół, pedagogów, ale też do organizacji pozarządowych oraz społeczności lokalnych, które są gotowe do zaangażowania się w nieformalne lokalne alianse do walki z depresją.
W ramach konferencji odbędą się dwa panele dyskusyjne:
- I panel – „Depresja dzieci i młodzieży w dobie technologii cyfrowych”
- II panel – „Depresja dzieci i młodzieży – wyzwania, potrzeby, działania”
W konferencji można wziąć udział także online, bez potrzeby rejestracji. Transmisja konferencji w wersji polskiej: Facebook @komisjaeuropejska, transmisja w wersji angielskiej: YouTube @komisjaeuropejska. Zapewniamy tłumaczenie transmisji online na język migowy PL/EN.
Ważnym przekazem konferencji jest to, że depresja możne dotknąć każdego, ma wiele twarzy i jest prawdziwą chorobą, którą można leczyć. Na całym świecie zmaga się z nią coraz więcej ludzi. W samej tylko Europie, co roku około 40 mln ludzi cierpi na depresję. W Unii Europejskiej około 48 tys. osób rocznie umiera śmiercią samobójczą, z czego ponad połowa z nich cierpiała na depresję. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w Polsce aż 1,5 mln. osób walczy z depresją.