Wyrok Trybunału w sprawie C-330/23 | Aldi Süd w sprawie obniżki ceny podanej w reklamie. Należy podkreślić, że reklama zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji, to przekaz handlowy – pochodzący od podmiotu publicznego lub prywatnego w związku z jego działalnością gospodarczą lub zawodową – promujący sprzedaż lub odpłatne korzystanie z towarów lub usług. Wśród najczęściej podkreślanych cech skutecznej reklamy można wymienić zrozumiałość i czytelność, wzbudzanie zainteresowania, rzeczowość, wiarygodność, przyzwoitość i uczciwość.
Niemieckie stowarzyszenie konsumentów kwestionuje przed niemieckim sądem sposób, w jaki dyskont Aldi Süd reklamuje się w swoich cotygodniowych broszurach poprzez obniżki cen lub „okazje cenowe”. Zdaniem stowarzyszenia konsumentów spółka Aldi nie jest uprawniona do obliczenia obniżki ceny podanej w reklamie na podstawie ceny bezpośrednio poprzedzającej ofertę, lecz zgodnie z prawem Unii (Dyrektywa 98/6/E Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 lutego 1998 r.w sprawie ochrony konsumenta przez podawanie cen produktów oferowanych konsumentom, zmieniona dyrektywą PE i RE 2019/2161 z dnia 27 listopada 2019 r.), powinna to uczynić na podstawie najniższej ceny stosowanej w ciągu 30 ostatnich dni. Nie wystarczy po prostu podać najniższą cenę z ostatnich 30 dni w ogłoszeniu. Te same rozważania odnoszą się do określenia ceny jako „okazji cenowej”.
Sąd niemiecki zwrócił się w tym względzie z pytaniem prejudycjalnym do Trybunału Sprawiedliwości.
Trybunał udzielił odpowiedzi, że: obniżka ceny, która jest ogłaszana przez podmiot gospodarczy w formie albo wartości procentowej, albo zwrotu reklamowego mającego na celu podkreślenie korzystnego charakteru oferty cenowej, powinna zostać ustalona na podstawie najniższej ceny stosowanej przez podmiot gospodarczy w okresie nie krótszym niż 30 dni przed zastosowaniem obniżki ceny. Podmioty gospodarcze nie mogą wprowadzać konsumenta w błąd stosując fałszywe obniżki cen.
Szerzej: https://curia.europa.eu/jcms/jcms/p1_4575178/pl/