Dr Maciej Oksztulski z ED Podlaskie został Człowiekiem bez barier 2022

Badacz związany z Wydziałem Prawa Uniwersytetu w Białymstoku i pierwszy w Polsce niemówiącą autysta, który obronił rozprawę doktorską, został „Człowiekiem bez barier 2022”. Uroczysta gala finałowa ogólnopolskiego konkursu odbyła się we wtorek, 6 grudnia na Zamku Królewskim w Warszawie.

– Cieszę się niezmiernie, że społeczeństwo z coraz większą empatią angażuje się w inicjatywy na rzecz osób z niepełnosprawnościami i autyzmem. Dzisiejsze docenienie było możliwe dzięki nominacji w konkursie „Człowiek bez barier” dokonanej przez mojego mentora i promotora prof. Macieja Perkowskiego, któremu z całego serca dziękuję. Dziękuję serdecznie za udzielenie rekomendacji dziekanowi Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku prof. Mariuszowi Popławskiemu, a całemu uniwersytetowi za przychylność – podkreślał w trakcie uroczystości dr Maciej Oksztulski. – Wszystkie wyrazy uznania, które do mnie spływają dają nadzieję na pomyślność działań, które podejmuję i będę podejmował na rzecz autystów, choć nie tylko.

Konkurs „Człowiek bez barier” organizuje Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji. Jak informuje portal www.niepelnosprawni.pl, to przedsięwzięcie promujące osoby z niepełnosprawnością, które są inspiracją, biorą los w swoje ręce, pokazując innym, jak mimo ograniczeń można uczynić życie swoje i innych pełniejszym.

http://niepelnosprawni.pl/m-oksztulski-czlowiekiem-bez-barier

Maciej Oksztulski – Człowiek bez barier 2022

kliknij aby przeczytać artykuł

Tegoroczny „Człowiek bez barier” – dr Maciej Oksztulski to badacz związany z Wydziałem Prawa Uniwersytetu w Białymstoku oraz analityk danych w projekcie Europe Direct Podlaskie. To pierwszy w Polsce niemówiący autysta, który obronił rozprawę doktorską. Pokonał wiele barier, by spełnić swoje marzenie.

Jego naukową pasją są prawa człowieka, zwłaszcza prawa osób niepełnosprawnych. W ramach ED Podlaskie przygotowuje m.in. skróty orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, które publikowane są na stronach internetowych.

To już kolejne wyróżnienie dla dr. Macieja Oksztulskiego. W maju tego roku został m.in. laureatem Podlaskiej Marki 2021 w kategorii Marka bez barier.

https://tvn24.pl/polska/czlowiek-bez-barier-2022-lista-laureatow-6411891

Przyznano nagrody w konkursie „Człowiek bez barier”. Oto lista tegorocznych laureatów

kliknij aby przeczytać artykuł

A dlaczego warto pokonywać w życiu bariery?

– Człowiek bez barier jest silny. Mimo przeciwności losu, pokonuje własne problemy i pomaga, aby ułatwiać życie innym. Bariery stoją przede wszystkim przed osobami niepełnosprawnymi, ich aktywnym uczestnictwem w życiu społecznym na równi z osobami pełnosprawnymi – odpowiada dr Maciej Oksztulski. Dodaje, że jego największym marzeniem jest usamodzielnienie się, choć w niewielkim stopniu. – Wiem, że jeżeli będę się spełniał zawodowo, to automatycznie poprawie ulegnie proces rehabilitacji i uspołecznienia.