Prawie 5 mld euro na wsparcie nauki za granicą i współpracy w dziedzinie kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu w ramach Erasmus+
W 2025 roku unijny program Erasmus+ będzie wspierał wymiany edukacyjne za granicą i partnerstwa współpracy w dziedzinie kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu kwotą około 5 mld euro. Komisja opublikowała już zaproszenie do składania wniosków w ramach programu Erasmus+ 2025, co stanowi…
Punkt Przyjęć Interesantów Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO) inauguruje działalność w Białymstoku
W czerwcu 2024 r. Rzecznik Praw Obywatelskich powołał naszego pracownika – dr. Macieja Oksztulskiego do Rady osób z niepełnosprawnościami. Wczoraj (04.12.2024 r.) prof. Marcin Wiącek wziął udział w oficjalnym otwarciu „Punktu Przyjęć Interesantów Rzecznika Praw Obywatelskich” w budynku Wydział Prawa…
Niezależni eksperci wzywają do zwiększenia inwestycji w celu wzmocnienia wiodącej pozycji Europy w dziedzinie badań naukowych i innowacji
Aby Europa stała się bardziej konkurencyjna, bezpieczna i zrównoważona w skali globalnej, potrzebne są bardziej doskonałe badania naukowe, skuteczne innowacje i przedsiębiorstwa typu scale-up w dziedzinie technologii. Są to jedne z dwunastu zaleceń ekspertów przedstawionych Komisji w celu wzmocnienia programu…
Konferencja „Unia Europejska i młodzież” w Suwałkach
O Młodzieży w Unii Europejskiej, wykorzystywaniu środków unijnych, czy narzędziach Europassu mogli usłyszeć studenci Państwowej Uczelni Zawodowej w Suwałkach podczas konferencji „Unia Europejska i młodzież, która odbyła się 21 listopada w Suwałkach. Gości, młodzież i studentów wszystkich wydziałów jedynej w…
Praworządność bliżej obywateli
Komisja Europejska rozpoczyna ogólnounijną kampanię informacyjną na temat praworządności. Komisja pragnie przybliżyć obywatelom UE ideę praworządności i zwiększyć świadomość na temat jej wpływu na codzienne życie obywateli. Kampania skupi się na sześciu podstawowych zasadach definiujących praworządność, które zostaną przedstawione w animacjach autorstwa znanego…
Weź udział w konkursie programu Euroscola 2025
Jeśli jesteś osobą ucząca się, która chciałaby przez jeden dzień wcielić się w rolę europosła/ europosłanki w Strasburgu, oto szansa dla Ciebie. Wystarczy, że masz minimum 14 lat i razem ze swoją szkołą weźmiesz udział w konkursie programu Euroscola. 7…
TVP3 Białystok przygotowało długi, ponad 2-minutowy materiał na temat naszej Konferencji
Jak czytamy na stronie Wydawcy – Ambasadorzy państw nadbałtyckich należących do Unii Europejskiej spotkali się dziś z białostockimi studentami. Na konferencji zorganizowanej z okazji 20-lecia wstąpienia państw Europy Środkowo-Wschodniej do Unii Europejskiej rozmawiali o przyszłości tej części Europy i efektach…
Relacja z Konferencji „20-lecie wstąpienia państw Europy Środkowo-Wschodniej do UE – perspektywa państw nadbałtyckich”
Z udziałem Ambasadorów Estonii, Finlandii, Litwy i Łotwy, przedstawicieli władz regionalnych oraz Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce odbyła się 25 października br. na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku konferencja z okazji 20-lecia wstąpienia krajów Europy Środkowo-Wschodniej do Unii Europejskiej….
KONFERENCJA: 20-lecie wstąpienia państw Europy Środkowo-Wschodniej do Unii Europejskiej – perspektywa państw nadbałtyckich
EUROPE DIRECT Podlaskie wraz z Centrum Badań nad Państwami Bałtyckimi Uniwersytetu w Białymstoku zaprasza na konferencję zorganizowaną z okazji 20-lecia wstąpienia państw Europy Środkowo-Wschodniej do Unii Europejskiej. Spotkanie odbędzie się w dniu 25 października 2024 r. w budynku Wydziału Prawa…
Publikacja: Racjonalne usprawnienia w miejscu pracy. Wytyczne i dobre praktyki
Racjonalne usprawnienia stanowią obowiązek pracodawców na mocy prawa UE od 2000 r. Niemniej ani ich koncepcja, ani wdrażanie w praktyce nie są dobrze rozumiane w całej UE, a ludzie nie zawsze wiedzą, gdzie szukać informacji i wsparcia. Wytyczne te zawierają…
Komunikat prasowy nr 154/24 Luksemburg 1 października 2024 r. dotyczący częściowego przekazania Sądowi właściwości Trybunału Sprawiedliwości do orzekania w trybie prejudycjalnym
Procedura orzekania w trybie prejudycjalnym wykorzystywana jest w sprawach dotyczących wykładni lub ważności aktów prawa Unii Europejskiej, gdzie orzeczenie Trybunału jest niezbędne do wydania orzeczenia przez sąd krajowy; lub gdy na mocy prawa krajowego nie przysługuje środek zaskarżenia, a interpretacja…
Komunikat prasowy nr 152/24 Luksemburg, 26 września 2024 r.
Wyrok Trybunału w sprawie C-330/23 | Aldi Süd w sprawie obniżki ceny podanej w reklamie. Należy podkreślić, że reklama zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji, to przekaz handlowy – pochodzący od podmiotu publicznego lub prywatnego w związku z jego działalnością…
Czy produkcja zdrowej żywności jest szansą zrównoważonego rozwoju w Zielonej Europie? – podsumowanie konferencji
W środę 25.09.2024 r. w budynku Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku odbyła się konferencja, w ramach której eksperci z Uniwersytetu w Białymstoku, Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego starali się odpowiedzieć m. in. na…
Wypowiedz się w sprawie nowego rozdania Funduszy Norweskich i EOG!
Biuro Mechanizmów Finansowych w Brukseli rozpoczęło konsultacje Niebieskiej Księgi (Blue Book), która określa kierunki inwestowania czwartej edycji Funduszy Norweskich i EOG w UE. Czym jest Niebieska Księga Niebieska Księga pokazuje: Niebieska Księga jest dokumentem, który dotyczy wszystkich państw korzystających z…
Kierownik Europe Direct Podlaskie prof. dr hab. Maciej Perkowski w wywiadzie dla WPROST poruszał uniwersalne problemy nauki
– W samej nauce ktoś wpadł na pomysł fatalny, żeby pilnować – i to z dużym zacięciem – podziału na dyscypliny. A przecież świat jest interdyscyplinarny z założenia. Rzeczywistość nie zatrzymuje się na granicy danej dyscypliny, tylko lokuje się tam,…
Zespół Europe Direct Podlaskie uczestniczył w konferencji „Nauka na rzecz efektywnego wejścia na rynek pracy wykształconych autystów”
Konferencja zorganizowana została w budynku Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku przez Fundację Prawo i Partnerstwo. Kierownik Europe Direct Podlaskie wygłosił referat wprowadzający do problematyki zatrudnienia wykształconych osób w spektrum autyzmu i wspólnie z dr Oksztulskim i mgr. Zoniem…
Spotkanie partnerów projektu CASPER w Nowej Akwitanii – z udziałem przedstawicieli Podlaskiego
W kwietniu 2024 r. partnerzy i interesariusze projektu CASPER spotkali się w Nowej Akwitanii. Wizyta pozwoliła poznać udane inicjatywy ekonomii społecznej i solidarnej w regionie, w tym tzw. miejsca trzecie, spółdzielnie i finansowanie partycypacyjne, wszystkie sprzyjające wzmocnieniu pozycji społeczności i…
Wyrok Trybunału w sprawie C-774/22 | FTI Touristik (Element zagraniczny)
Konsument, który zarezerwował wycieczkę za granicę, może pozwać organizatora przed sąd miejsca swojego zamieszkania! Wakacje z biurem podróży czy na własną rękę? — przed takim dylematem staje wielu urlopowiczów. Każda decyzja ma swoje wady i zalety, dlatego nie ma jednoznacznej…
Nowa strona www Fundusze Europejskie dla Podlaskiego: funduszeuepodlaskie.pl
W sierpniu 2024 r. odświeżono portal Funduszy Europejskich dla Podlaskiego, który funkcjonuje pod adresem https://funduszeuepodlaskie.pl/ W menu znajdziemy zakładki: Osoby (lub podmioty) szukające wsparcia dla swoich pomysłów portal od razu kieruje na podstrony zawężające możliwe źródła wsparcia dla: Serwisem zarządza Urząd…
Wyrok Trybunału w sprawach połączonych C-112/22 CU i C-223/22 ND | (Pomoc społeczna – Dyskryminacja pośrednia)
Należy podkreślić, że problem dyskryminacji pośredniej żywo mnie interesuje na tle prowadzonych badań i sytuacji własnej osoby. Dyskryminacja pośrednia, to zjawisko polegające na niesprawiedliwym i nieobiektywnym różnicowaniu ludzi ze względu na ich osobistą cechę, tj. płeć, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość,…
Wyrok Trybunału w sprawie C-400/22 | Conny
Zamówienia w Internecie: przycisk zamówienia lub podobna funkcja muszą jasno wskazywać, że klikając w nie, konsument zobowiązuje się do zapłaty. Ten wyrok Trybunału w sprawie C-400/22 | Conny jest bardzo ważny z perspektywy wszystkich konsumentów, ponieważ stwierdza, że zgodnie z…
KE stawia na współpracę instytucji szkolnictwa wyższego. Nowe finansowanie dodatkowych sojuszy europejskich uczelni
Komisja ogłosiła wyniki zaproszenia do składania wniosków w ramach programu Erasmus+ na 2024 r. dotyczących inicjatywy „Uniwersytety Europejskie”, która zapewnia wsparcie sojuszom instytucji szkolnictwa wyższego. 14 nowych sojuszy europejskich szkół wyższych przyłączy się do 50 wcześniej wybranych sojuszy, które otrzymają do 14,4…
Konkurs: Europejskie Nagrody Promocji Przedsiębiorczości 2024
Konkurs jest adresowany do władz krajowych, regionalnych lub lokalnych oraz partnerstw publiczno-prywatnych (PPP). MŚP (objęte definicją MŚP), poza formułą PPP, mogą wziąć udział samodzielnie w 6. kategorii konkursu „Przedsiębiorczość odpowiedzialna i wspierająca włączenie społeczne”, pod warunkiem, że zgłaszany projekt nie…
Wyrok Trybunału w sprawie C-540/22 | Staatssecretaris van Justitie en Veiligheid
Delegowani pracownicy ukraińscy: państwo członkowskie, w którym są prowadzone prace może nałożyć obowiązek uzyskania zezwolenia na pobyt. Należy podkreślić, że pracownicy ukraińscy w Polsce, ze względu na wojnę obronną Ukrainy przed rosyjską agresją, obligowani są przepisami, które ułatwiają obywatelom tego…
Budżet Unii Europejskiej na 2025 r.
Komisja zaproponowała 19 czerwca roczny budżet UE na 2025 r. w wysokości 199,7 mld euro. Uzupełnią go o szacowane na 72 mld euro wypłaty w ramach NextGenerationEU. Ta znaczna pula środków finansowych pomoże UE realizować priorytety polityczne, a przy tym…
XVI Seminarium prawne dla biznesu – Dyskusja panelowa związana z 20. rocznicą członkostwa w UE 10 Państw Członkowskich, które przystąpiły do wspólnoty 01.05.2004 r.
Z okazji dwudziestej rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej mamy zaszczyt zaprosić Państwa na Seminarium Prawne dla Biznesu poświęcone analizie i podsumowaniu dwóch dekad rozwoju polskich firm na wspólnym europejskim rynku pt.: „Wyzwania i bariery w handlu zagranicznym polskich przedsiębiorców…
Wybory do Parlamentu Europejskiego już za nami!
Głosowanie odbyło się 9 czerwca 2024 r. między godziną 7:00 a 21:00. Frekwencja w Polsce, na statkach i zagranicą wyniosła 40,65%. Oddano 11 829 725 ważnych kart do głosowania. W województwie podlaskim frekwencja wyniosła 37,38% – oddano 334 398 ważnych…
„To jest NASZ Parlament – tak naprawdę trzeci ważny szczebel decyzji w naszych sprawach” – wywiad z prof. Anną Doliwa-Klepacką
Rozmowa Wojciecha Zonia z prof. Anną Doliwa-Klepacką, Kierownikiem Zakładu Prawa Europejskiego Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku oraz ekspertką sieci Team EUROPE DIRECT na temat zbliżających się Wyborów do Parlamentu Europejskiego. Pani Profesor, w tym roku mija 20 lat członkostwa Polski…
Relacja z konferencji „Wymiar sprawiedliwości a nowe technologie”, 23-24 maja 2024 r., Gawrych Ruda k. Suwałk
W dniach 23-24 maja 2024 r. miała miejsce konferencja pt. „Wymiar sprawiedliwości a nowe technologie” w Gawrych Rudzie k. Suwałk. Zgromadziła ok. 50 uczestników – prawników i naukowców z Polski i Litwy. Organizatorami konferencji byli Stowarzyszenie Sędziów THEMIS i Wydział…
Prof. dr hab. Maciej Perkowski w programie Obiektyw TVP3 Białystok
Mówił, że dobrze jest, jeśli europarlamentarzysta dysponuje swoistą atrakcyjnością: intelektualną, behawioralną i tak dalej, bo wtedy zyskuje więcej niż tylko wpływ jednego głosu. Liczba głosów decyduje ostatecznie, kto tym europosłem zostanie. Ludzie myślą często, że kolejność na liście, natomiast kluczowa…
FILM: WYKORZYSTAJ SWÓJ GŁOS – by inni nie zdecydowali za Ciebie
Demokracja to cenny dar. Otrzymaliśmy go od poprzednich pokoleń. Wykorzystaj swój głos w wyborach europejskich 9 czerwca 2024 roku. Prof. dr hab. Maciej Perkowski, kierownik EUROPE DIRECT Podlaskie odpowiada na pytania redaktora Dawida Gajko. Rozmowa dotyczy sieci ED, członkostwa Polski…
Podsumowanie konferencji “20-lecie Polski i państw bałtyckich w UE – stan obecny i perspektywy”
27 maja 2024 r. miała miejsce Ogólnopolska Konferencja Naukowa „20-lecie Polski i państw bałtyckich w UE – stan obecny i perspektywy”, która odbywała się w formie zdalnej i była skierowana do studentów i doktorantów. Zgromadziła około 40 czynnych uczestników. Organizatorami…
Zbliżają się eurowybory – wywiad w Polskim Radiu Białystok
Prof. dr hab. Maciej Perkowski wziął udział w rozmowie na temat zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego. Razem z dr. hab. Tomaszem Dubowskim, prof. UwB oraz dr. Maciejem Białousem przypominali, że głosować będziemy już 9 czerwca. Materiał jest dostępny na…
Godny uwagi wyrok TSUE w sprawie C-27/23 I Hocinx, dotyczącej równego traktowania w Unii Europejskiej
Godny uwagi wyrok TSUE w sprawie C-27/23 I Hocinx, dotyczącej równego traktowania w Unii Europejskiej (Komunikat prasowy nr 85/24 Luksemburg, z dnia 16 maja 2024 r.) Zasada równego traktowania zawarta w art. 21 Karty Praw Podstawowych, opiera się m. in….
Relacja TVP Białystok z Konferencji „Wymiar sprawiedliwości a nowe technologie”
Dziękujemy TVP3 Białystok za relację z naszej Konferencji „Wymiar sprawiedliwości a nowe technologie”, która dobiegła końca kilka godzin temu. Na stronie Wydawcy możemy przeczytać i usłyszeć, że – Polskie sądy borykają się z ogromnymi opóźnieniami w rozpatrywaniu spraw frankowych i…
ED Podlaskie w ramach Konferencji „Społeczna percepcja zdrowej żywności w świetle interdyscyplinarnej pewności naukowej”
O tym, dlaczego warto być świadomym konsumentem, czy zdrowa żywność to świeża żywność, jak „z głową” robić zakupy i czym są kodeksy dobrych praktyk w branży spożywczej rozmawiali uczestnicy seminarium pt. „Zdrowa żywność – od rekomendacji do samoregulacji”, które zostało zorganizowane…
Zespół ED Podlaskie w służbie europejskiej ochrony Puszczy Białowieskiej
Czwartek 16 maja był bardzo intensywny dla EUROPE DIRECT Podlaskie. Wojciech Zoń, dyrektor ds. organizacji, prowadził warsztaty dla uczniów Technikum Leśnego w Białowieży nt. Unii Europejskiej, procesów decyzyjnych (w tym wyborów do Parlamentu Europejskiego), a także kontrowersji związanych m.in. z…
Obszerny wywiad Kierownika Europe Direct Podlaskie w PolskieRadio24.pl w języku ukraińskim Польське радіо для України.
Професор Пєрковський закликає не мати жодних комплексів. Україна — велика, густонаселена, багата країна, і це країна, яка саме зараз, у ситуації війни, яка наразі триває, за дуже короткий час, у болісний, жертовний спосіб збудувала цю, можна сказати, національну легенду, — говорить…
Czekamy na rozstrzygnięcie TSUE w zakresie zmiany imienia i płci
Mimo, że zmiana płci w Unii Europejskiej jest kwestią regulowaną przez prawo poszczególnych państw członkowskich, to UE jako całość wspiera równość i walkę z dyskryminacją na tle płciowym. Do sprawy C-4/23 I Mirin (fikcyjna nazwa) odniósł się rzecznik generalny Jean…
Konferencja „Wymiar sprawiedliwości a nowe technologie”
Stowarzyszenie Sędziów THEMIS we współpracy z Wydziałem Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce oraz EUROPE DIRECT Podlaskie organizują konferencję pt. „Wymiar sprawiedliwości a nowe technologie”, która będzie miała miejsce w dniach 23-24 maja 2024 r. w Gawrych…
Album Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej z okazji 20-lecia Polski w UE
Album Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej
Prof. dr hab. Maciej Perkowski gościem w programie Bez Kantów TVP Białystok
20 lat Polski w Unii Europejskiej – jaki jest bilans zysków i strat? Bardziej na plus czy na minus? Jaki jest obraz UE odbity w polskim lustrze? Będzie z perspektywy analiz ekonomicznych, przedsiębiorców, trzeciego sektora. Bez Kantów to program TVP…
ZAPROSZENIE na: Interdyscyplinarną Ogólnopolską Konferencję Naukową pt. “20-lecie Polski i państw bałtyckich w UE – stan obecny i perspektywy”.
Koło Naukowe “Innowacja”, Katedra Prawa Międzynarodowego Publicznego Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku oraz Europe Direct Podlaskie mają zaszczyt zaprosić na zdalną Interdyscyplinarną Ogólnopolską Konferencję Naukową pt. “20-lecie Polski i państw bałtyckich w UE – stan obecny i perspektywy”, która odbędzie się 27 maja 2024 roku.
Ważna decyzja Komisji Europejskiej. Zamierza zamknąć procedurę przewidzianą w art. 7 ust. 1 TUE w odniesieniu do Polski
Komisja Europejska zakończyła analizę sytuacji w zakresie praworządności w Polsce w związku z procedurą określoną w art. 7 ust. 1 TUE. Jej zdaniem w Polsce nie istnieje już wyraźne ryzyko poważnego naruszenia zasady praworządności w rozumieniu art. 7 ust. 1 Traktatu o Unii Europejskiej. –…
Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego zaprasza na Piknik Funduszy Europejskich!
Piknik odbędzie się w sobotę, 11 maja w godz. 12:00-16:00 na placu przy Operze i Filharmonii Podlaskiej, przy ul. Odeskiej 1 w Białymstoku. EUROPE DIRECT Podlaskie również na nim będzie! Program uroczystości:
Powołano kolejne europejskie ugrupowanie współpracy terytorialnej w naszym regionie: EUWT „Polsko-Litewski transgraniczny obszar funkcjonalny” z siedzibą w Puńsku
Współpraca transgraniczna pomiędzy regionami z Polski i Litwy nabiera tempa – powstało kolejne europejskie ugrupowanie współpracy terytorialnej w naszym regionie: EUWT „Polsko-Litewski transgraniczny obszar funkcjonalny” z siedzibą w Puńsku. Członkami ugrupowania są litewskie rejony łoździejski, kalwaryjski i wyłkowyski oraz polskie gminy Puńsk, Rutka-Tartak, Giby, Krasnopol, Jeleniewo, Szypliszki, gmina wiejska Sejny, Wiżajny oraz miasto Sejny.
Komisja uruchamia finansowanie badań naukowych i innowacji na rzecz transformacji ekologicznej i cyfrowej
Komisja przyjęła zmianę do unijnego programu prac w zakresie badań naukowych i innowacji „Horyzont Europa” na lata 2023–2024. Poprawka uruchamia wcześniej nieprzydzielone środki z programu „Horyzont Europa” w celu zwiększenia budżetu na 2024 r. o prawie 1,4 mld euro do łącznej kwoty 7,3 mld euro.
Dla zdrowia i środowiska. Komisja określiła zasady ograniczania najbardziej szkodliwych chemikaliów
Nie ma miejsca na szkodliwe chemikalia, jeżeli nie są one niezbędne dla społeczeństwa – podkreśla Virginijus Sinkevičius, komisarz do spraw środowiska, oceanów i rybołówstwa. Tak komentuje decyzję Komisji Europejskiej, która właśnie przyjęła kryteria przewodnie i zasady dotyczące tego, co stanowiłoby „niezbędne zastosowania” najbardziej szkodliwych chemikaliów.
„Przywództwo – problem czy wyzwanie Unii Europejskiej” – relacja ze spotkania ze studentami
Kierownik EUROPE DIRECT Podlaskie na zaproszenie Studenckiego Koła Współpracy Międzynarodowej z Wydziału Prawa UwB wział udział w stole dialogowym pt. „Przywództwo – problem czy wyzwanie Unii Europejskiej”. W spotkaniu udział wziął też pracownik naszego zespołu dr Maciej Oksztulski. Przed wyborami…
Dodatkowe 10 mln euro na wsparcie naukowców z Ukrainy w ramach programu „Horyzont Europa”
Komisja uzupełniła budżet inicjatywy MSCA4Ukraine, której celem jest wsparcie naukowców zmuszonych do ucieczki z Ukrainy, o dodatkowe 10 mln EUR. Program, ustanowiony w ramach działań „Maria Skłodowska-Curie” (MSCA), wspiera przesiedlonych naukowców od początku rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie. Dodatkowe finansowanie umożliwi co…
Ciekawy wyrok Sądu w sprawie T-255/23|Escobar/EUIPO (Pablo Escobar) Komunikat prasowy nr 67/24 Luksemburg, z dnia 17 kwietnia 2024 r.
Silna kultura praworządności jest kluczowa dla demokracji. Jest niezbędna do zwalczania korupcji, ochrony wolności nauki i mediów oraz promowania praw człowieka. Odmowa rejestracji znaku towarowego Pablo Escobar, który kojarzy się zwykle z handlem narkotykami i narkoterroryzmem, jak i zbrodniami czy też cierpieniem jest jak…
Młodzież z XI Liceum Ogólnokształcącego w Centrum multimedialnym „Europa Experience”
11 kwietnia 2024 młodzież z XI Liceum Ogólnokształcące im. rtm. Witolda Pileckiego w Białymstoku: Iza, Natalia, Michalina i Franciszek mieli okazję zwiedzić multimedialne Centrum Europa Experience i wziąć udział w grze symulacyjnej obrad Parlamentu Europejskiego wspólnie z reprezentacjami innych szkół…
CZY KRYZYS NA GRANICY Z BIAŁORUSIĄ SIĘ JUŻ SKOŃCZYŁ? podcast prawny z mgr. Wojciechem Zoniem
Pomimo tego, że Białoruś jest naszym sąsiadem niewiele o niej wiemy. Relacje Polsko – Białoruskie dynamicznie się zmieniają. Kryzys migracyjny z 2021 roku mocno podzielił społeczeństwo. W dzisiejszym odcinku mgr Wojciech Zoń przybliży nam relacje z Białorusią oraz kwestie związane…
Wyrok Trybunału w sprawie C-283/21 | Deutsche Rentenversicherung Bund
Wiele osób z dysfunkcjami lub ich opiekunów zastanawia się, czym jest znaczny stopień niepełnosprawności i kogo dotyczy? Przeciętny człowiek nie jest w stanie samodzielnie określić, jaki stopień niepełnosprawności powinien zostać mu przyznany, jeśli choruje, spełnia się jako rodzić i schorzenie…
Na drogach ma być bezpieczniej. Jest wstępne porozumienie w sprawie lepszego transgranicznego egzekwowania przepisów
Komisja Europejska z zadowoleniem przyjęła porozumienie polityczne osiągnięte przez Parlament Europejski i Radę w sprawie ułatwienia egzekwowania przepisów ruchu drogowego w wymiarze transgranicznym. – Egzekwowanie przepisów dotyczących bezpieczeństwa ruchu drogowego ma kluczowe znaczenie dla zniechęcania do niebezpiecznej jazdy – mówi…
Wzmocnienie unijnego przemysłu obronnego. Komisja przeznaczy 500 mln euro na zwiększenie produkcji amunicji
Komisja przeznaczyła 500 mln euro na zwiększenie produkcji amunicji przewidziane w akcie o wspieraniu produkcji amunicji (ASAP). Umożliwi to europejskiemu przemysłowi obronnemu zwiększenie zdolności produkcyjnych w zakresie amunicji do 2 mln łupin rocznie do końca 2025 r. Uruchomiony został również program…
Ankieta skierowana do rolników z Unii Europejskiej
Komisja Europejska zaprasza rolników do udziału w ankiecie internetowej, która pomoże określić źródła obciążeń administracyjnych i złożoności wynikające z przepisów WPR, a także innych przepisów dotyczących żywności i rolnictwa.
Wywiad w audycji „Wokół Portfela” – polskie rolnictwo w UE w Polskim Radiu Białystok
Prof. dr hab. Maciej Perkowski, kierownik ED Podlaskie, udzielił wywiadu Radiu Białystok na temat zmian, jakie zaszły w rolnictwie w ciągu 20-lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej. W jego ocenie dobre nowe priorytety dla UE i państw członkowskich to właśnie: UE bezpieczna żywnościowo, UE odpowiedzialnie włączająca młodych, UE odporna na zagrożenia geopolityczne.
Podsumowanie seminarium „Żywność i żywienie w świetle badań interdyscyplinarnych”
Fundacja Prawo i Partnerstwo we współpracy z EUROPE DIRECT Podlaskie zorganizowali w budynku Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku seminarium na temat zdrowej żywności, żywności funkcjonalnej, pestycydów w warzywach i owocach, składnikach mineralnych w grzybach, ekologicznych upraw, doliny rolniczej i „diety na długowieczność”, mieszczących się w obrębie aktualnych wyzwań dotyczących Europejskiego Zielonego Ładu.
Prof. Maciej Perkowski rozmawiał w Polskim Radiu Białystok na temat Europejskiego Zielonego Ładu
O zielonym ładzie i trosce o środowisko, o protestach rolniczych i zapowiadanych ustępstwach Komisji Europejskiej – mówi prof. dr hab. Maciej Perkowski z Europe Direct Podlaskie w rozmowie z Polskie Radio Białystok. Materiał jest dostępny na stronie Wydawcy: Polskie Radio…
Ważna decyzja Komisji Europejskiej. Jest formalne postępowanie przeciwko TikTokowi
Komisja Europejska wszczęła formalne postępowanie, żeby ocenić czy TikTok mogło naruszyć akt o usługach cyfrowych w obszarach związanych z ochroną małoletnich, przejrzystością reklam, dostępem naukowców do danych, a także zarządzaniem ryzykiem związanym z uzależniającym projektowaniem i szkodliwymi treściami. – Ochrona małoletnich jest głównym…
To lepsza ochrona przed nielegalnymi treściami i towarami. Unijny akt o usługach cyfrowych już obowiązuje
17 lutego 2024 r. akt o usługach cyfrowych – przełomowy zbiór przepisów UE, który ma sprawić, że środowisko internetowe stanie się bezpieczniejsze, bardziej sprawiedliwe i przejrzyste – zaczął mieć zastosowanie do wszystkich pośredników internetowych w UE. – Jest to ważny…
Prof. Maciej Perkowski w TVP Białystok na temat rolniczych protestów w Europie
Prof. Maciej Perkowski wystąpił 9 lutego 2024 r. w TVP Białystok w programie Obiektyw. Dziennikarze zapytali się go co myśli o tym jaka będzie odpowiedź Komisji Europejskiej na największą fale protestów w Europie? Czy są możliwe zmiany w zielonym ładzie,…
UNIA EUROPEJSKA SZANSA czy ZAGROŻENIE | podcast studentów z Prof. Maciejem Perkowskim
W podcaście nagranym z Profesorem Maciejem Perkowskim specjalistą z dziedziny prawa międzynarodowego oraz kierownikiem podlaskiego punktu Europe Direct Podlaskie rozmawiali studenci m.in.: o tym, czy warto oddać swój głos w zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego oraz czy Unia Europejska…
KE zatwierdziła polski program odpraw dla górników, którzy stracą pracę ze względu na zamykanie elektrowni opalanych węglem kamiennym i brunatnym
Komisja Europejska zatwierdziła, zgodnie z unijnymi zasadami pomocy państwa, polski program pomocy państwa o wartości 300 mln euro, przeznaczony na wsparcie pracowników dotkniętych zamykaniem elektrowni opalanych węglem kamiennym i brunatnym oraz kopalni węgla brunatnego. Polski środek pomocy Polska zgłosiła Komisji swój…
Warto inwestować w badania naukowe i innowacje w UE! Tak pokazuje końcowa ocena programu „Horyzont 2020”
Unijny program „Horyzont 2020″ w zakresie badań naukowych i innowacji, realizowany od 2014 do 2020 r., dysponujący budżetem w wysokości prawie 80 mld EUR, w znacznym stopniu przyczynił się do budowania społeczeństwa i gospodarki UE zakorzenionych w wiedzy i innowacjach….
Badanie wydajności sieci EUROPE DIRECT w całej UE
Komisja Europejska zwróciła się do Tetra Tech, niezależnej firmy konsultingowej, z prośbą o przeprowadzenie badania wydajności sieci EUROPE DIRECT w całej UE. Badanie to obejmie przegląd zakresu, w jakim punkty EUROPE DIRECT współpracują z lokalnymi mediami i szkołami w regionie.
Turniej Debat Oksfordzkich „GŁOSUJĘ = DECYDUJĘ”
Zapraszamy uczniów szkół ponadpodstawowych do udziału w turnieju debat oksfordzkich z okazji wyborów do Parlamentu Europejskiego. Teza debat regionalnych brzmi: „Twój głos ma wpływ na przyszłość Unii
Europejskiej”. Zgłoszenia 4-osobowych drużyn przyjmowane są do 29 lutego 2024 r.
Bilans członkostwa Polski w Unii Europejskiej przekroczył 705 MILIARDÓW złotych
Bilans członkostwa Polski w Unii Europejskiej przekroczył 705 MILIARDÓW złotych Poniższa tabela zawiera informacje nt. transferów finansowych pomiędzy Polską a budżetem UE wg. stanu na koniec danego miesiąca. Dane prezentowane są metodą kasową – transfery rejestrowane są w momencie wpływu na rachunek bankowy.Transfery…
Nowe przepisy zwiększające cyberbezpieczeństwo instytucji UE wchodzą w życie
Nowe przepisy zwiększające cyberbezpieczeństwo instytucji UE wchodzą w życie Nowe rozporządzenie w sprawie cyberbezpieczeństwa (https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=OJ:L_202302841) ustanawiające środki na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa w instytucjach, organach i jednostkach organizacyjnych Unii weszło w życie wczoraj, 7 stycznia 2024 r. W rozporządzeniu ustanawia…
Wyrok Sądu UE w sprawie T-537/22 | Delta Sport Handelskontor/EUIPO – Lego
Wyrok Sądu UE w sprawie T-537/22 | Delta Sport Handelskontor/EUIPO – Lego Sąd Unii Europejskiej oddalił skargę niemieckiej firmy Delta Sport Handelskontor o unieważnienie decyzji Europejskiego Urzędu ds. Ochrony Własności Intelektualnej (EUIPO) ws. przyznania wspólnotowego wzoru przemysłowego klocka Lego. Od…
Olimipada Gwiezdny Krąg po raz XIX
Już po raz XIX rusza Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Unii Europejskiej „Gwiezdny Krąg” skierowana do uczniów szkół ponadpodstawowych: liceów ogólnokształcących, liceów profilowanych, techników, uzupełniających liceów ogólnokształcących i techników uzupełniających oraz dla uczniów szkół ponadpodstawowych i branżowych.
Olimpiada organizowana jest przez Komisję Europejską Przedstawicielstwo w Polsce, Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce, Stowarzyszenie „Słupski Instytut ds. Młodzieży przy współpracy z ekspertami Team Europe Direct, Punktami Europe Direct oraz Stowarzyszeniem „Pomorskie w Unii Europejskiej”.
Głos regionów Polski Wschodniej na temat sytuacji regionów przygranicznych
Od marca 2014 r. Unia Europejska stopniowo wprowadza sankcje wobec Rosji w odpowiedzi na bezprawną aneksję Krymu, napastniczą wojnę Rosji przeciwko Ukrainie oraz bezprawną aneksję ukraińskich obwodów: donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego. Nałożono także szereg sankcji na Białoruś w odpowiedzi…
Prof. Elżbieta Kużelewska: Świadomy wyborca powinien korzystać ze swych praw wyborczych i uczestniczyć we wszystkich wyborach, traktując udział w nich jako obywatelski obowiązek.
Kto nie głosuje, ten nie ma racji? Dziś byśmy powiedzieli: „kto nie głosuje – też głosuje” – mówi politolog i prawnik prof. UwB Elżbieta Kużelewska, prodziekan ds. nauki Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku i kierownik Zakładu Prawa Konstytucyjnego Porównawczego.
Energia ze źródeł odnawialnych w 2022 roku. Raport Głównego Urzędu Statystycznego przy udziale Ministerstwa Klimatu i Środowiska
Celem publikacji jest analiza podstawowych informacji o bilansach nośników energii ze źródeł odnawialnych uwzględnionych w krajowym bilansie energetycznym, jak również danych o produkcji energii elektrycznej i ciepła wytwarzanych z tych źródeł. Dane opracowano w odniesieniu do Polski, zbiorczo Unii Europejskiej (UE-27) oraz krajów członkowskich UE.
Dofinansowanie inwestycji w zakresie odnawialnych źródeł energii
Dr hab. inż. Maciej Zajkowski, prof. Politechniki Białostockiej, opracował na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego poradnik „Dofinansowanie inwestycji w zakresie odnawialnych źródeł energii”. Odnawialne Źródło Energii (OZE) można zdefiniować jako „odnawialne, niekopalne źródła energii obejmujące energię wiatru, energię promieniowania słonecznego, energię aerotermalną, energię geotermalną, energię hydrotermalną, hydroenergię, energię fal, prądów i pływów morskich, energię otoczenia, energię otrzymywaną z biomasy, biogazu, biogazu rolniczego, biometanu, biopłynów oraz z wodoru odnawialnego”.
Przepisy, normy, standardy, regulacje, czyli jak prawo wpływa na postrzeganie żywności
O bezpieczeństwie żywności w Unii Europejskiej, Kodeksie Żywnościowym, podatku cukrowym, oświadczeniach żywieniowych i zdrowotnych oraz o certyfikowanych opakowaniach i regionalnej ofercie wsparcia przedsiębiorców rozmawiali uczestnicy seminarium pt. „Prawne uwarunkowania społecznej percepcji zdrowej żywności”, które zostało zorganizowane na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.
Zaproszenie na Seminarium „Prawne uwarunkowania społecznej percepcji zdrowej żywności”
Zdrowa żywność przestała być jedynie narzędziem marketingowym i kaprysem nielicznych, stając się istotnym zagadnieniem, które coraz częściej przyciąga uwagę różnych interesariuszy. Jest to kwestia o kluczowym znaczeniu zarówno dla świadomych konsumentów, dbających o własne zdrowie, jak i przedsiębiorców, pragnących sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na produkty prozdrowotne. Dodatkowo jest to istotny przedmiot zainteresowań organów państwowych, które są zobowiązane do troski o zdrowie publiczne.
Relacja z Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pt. „Ochrona środowiska i zrównoważony rozwój – perspektywa regionalna, krajowa, unijna i międzynarodowa.
6 września 2023 roku na odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Ochrona środowiska i zrównoważony rozwój – perspektywa regionalna, krajowa, unijna i międzynarodowa. Zorganizowało ją Europe Direct Podlaskie we współpracy z Katedrą Prawa Międzynarodowego Publicznego i Europejskiego Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku i Kołem Naukowym „Innowacja”.